U službi šume,
zajednice i prirode.

Održivo gazdujemo šumskim resursima – s pažnjom, stručno i u službi zajednice.

Kontakt

Telefon: +387 36 726-209
info@sumarstvo-prenj.ba

Zaštita šuma

Obzirom da je zaštita šuma od bespravnih sječa prenešena u nadležnost kantonalne uprave za šume HNK, a cijeneći važnost šume i šumskog zemljišta na području opštine Konjic, ovo društvo je imenovalo Komisiju za internu konntrolu, koja kontroliše šumu i šumsko zemljište na području općine Konjic, te sačinjava zapisnike koji se prodljeđuju nadležnim ustanovama, što je u konačnici jedini preostali način zaštite šuma od bespravnih sječa koje može poduzeti naše društvo, pored zatrpavanja šumskih puteva i traktorskih vlaka.

Pored bespravnih sječa, šume na ovom području su posebno ugrožene od šumskih požara, koje mogu ostaviti nesagledive posljedice na šumu i šumsko bogatsvo. U cilju zaštite šuma i šumskog zemljišta od požara društvo provodi niz preventivnih mjera koje se ogledaju u uspostavljanju šumskog reda, pravljenju novih traktorskih vlaka i puteva te održavanju već postojećih, prosjecanju protivpožarnih pojaseva, postavljanju znakova upozorenja opasnosti od požara, edukacija stanovništva o opasnosti šumskih požara i značaju prevencije istih kroz sredstva informisanja. Također društvo ima formiranu Protivpožarnu vatrogasnu jedinicu koja zajedno sa pripadnicima Civilne zaštite Općine Konjic učestvuje u gašenju svih požara na području općine. Napominjemo da su članovi naše protivpožarne jedinice prošli razne obuke u Bosni i Hercegovini, Republici Hrvatskoj i Republici Turskoj.

U mjesecu aprilu 2018. godine, kao rezultat pozitivne saradnje sa Republikom Turskom (Turskim šumama) ovo društvo je dobilo kao donaciju savremenu protivpožarnu opremu koja se sastoji od:

U 2013. godini također iz Republike Turske donirano nam je vozilo za gašenje požara – Pickup truck Ford Ranger.

 

Šumarstvo “Prenj” d.d. Konjic vrši monitoring zdravstvenog stanja šuma u saradnji sa Šumarskim fakultetom Univerziteta u Sarajevu

Naše osnovne djelatnosti zasnovane su na principima održivog šumarstva.

Uzgoj šuma

Planiranje i provođenje aktivnosti obnove i njege šuma.

Zaštita šuma

Primjena mjera za očuvanje zdravlja i stabilnosti šumskih ekosistema.

Iskorištavanje šuma

Racionalno i održivo korištenje šumskih resursa u skladu sa zakonom.

Izgradnja i održavanje šumske transportne komunikacije

Projektovanje, izgradnja i redovno održavanje šumskih puteva i infrastrukture.

Rasadnik

Proizvodnja kvalitetnog sadnog materijala za potrebe pošumljavanja i njege.